Můžeme ze svých příjmů ještě „uzobnout“ část peněz a fakticky z nich vyrobit peníze navíc, které nám budou v budoucnu oporou nejen při sezonních výdajích? Aby naše volné peníze přinášely něco navíc, musíme s nimi udělat něco smysluplného – zhodnotit je. A to je možné i v případě, kdy poměr mezi našimi příjmy a výdaji není příliš vysoký.

V dnešní době je již naprosto běžné, že si člověk část peněz odkládá stranou, aby měl vytvořenou dostatečnou rezervu na nenadálé události. Základem je nejen běžný účet, ale především spořicí produkty, které jsou určené pro základní, rychle dostupnou rezervu. Zajímavý výnos, který by porážel dnešní vysokou inflaci a dlouhodobě generoval peníze navíc, zde ale nehledejme. Právě zajímavý výnos je často hlavním důvodem, proč přemýšlet o investování. Pravidelné investování je navíc vhodné jak pro ty menší, tak i větší částky z našich příjmů.

Zaujmout může také samotný investiční příběh, kdy díky podílovým fondům ČSOB investujeme do známých světových značek, které nás doslova obklopují v běžném životě a řadu z nich dobře známe. Pro oblíbenost pravidelných investic v ČSOB také hraje jednoduché založení a rychlá dostupnost.

1. Rychle dostupné prostředky na nečekané výdaje

Jakou částku si zvolit pro pravidelnou investici? Investovat lze již od 500 Kč měsíčně, ale možnosti jsou široké. Někteří klienti investují pravidelně i desetitisícové částky. Je to hodně individuální. Například v případě pravidelné měsíční investice 3 tis. do fondu ČSOB Bohatství můžete mít za pět let částku přesahující 200 tis. Kč (při průměrném 4% ročním zhodnocení). Za 15 let je to více než 700 tis. Kč, a to i díky zhodnocení, které je za toho období bezmála 200 tis.

2. Renta k důchodu

Představte si například, že díky pravidelným investicím budete mít zainvestováno 1,2 milionu korun. Tyto prostředky mohou sloužit jako finanční polštář na jakékoliv plánované i neplánované výdaje s dostupností do pár pracovních dní nebo jako patnáctiletá měsíční renta ve výši 6666 Kč.

3. Kapesné pro děti

Asi každý z nás obdržel od svých rodičů či prarodičů v obálce nějaký ten dárek k narozeninám. Bylo to příjemné, ale je jasné, že obsah obálky velmi rychle zmizel. Co si však tímto způsobem odkládat nikoli do obálky, ale do fondů každý měsíc 2000 korun? Za 15 let pak můžete mít přes 420 tisíc korun, což už je zajímavá částka, kterou si můžeme také představit i jako možnost měsíčního kapesného ve výši 7000 korun po dobu pěti let.

4. Nejen na neplánované, ale i plánované výdaje

Víte, že dobře plánované výdaje vám mohou ušetřit třeba i stovky tisíc z vašeho rozpočtu? Jde například o situaci, kdy plánujete v budoucnosti rekonstrukci bytu či koupi nového vozidla. Pravidelná investice vám pomůže si na tento záměr našetřit a zhodnocení vám tuto dobu o něco zkrátí, zatímco v případě půjčky máte jisté výrazné výdaje v podobě zaplacených úroků.

5. Pravidelná investice a hypotéka?

V případě poskytnutí hypotéky je mnohdy potřeba mít určitý finanční základ, s čímž vám může pomoci právě pravidelná investice. I během splátek se ale vyplatí dávat si část prostředků stranou a mít rychle dostupnou rezervu, kterou nakonec můžete využít třeba pro předčasnou splátku hypotéky a zkrátit si o pár let zadlužení.


 

Hodnota investice může kolísat, její návratnost není zaručena. Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre a/nebo v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz, popř. si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce