Zdražování elekřiny, uhlí a především zvýšení cen plynu způsobily v české společnosti doposud nevídaný jev. Český spotřebitel pozitivně zaměřil svou pozornost na fotovoltaické elektrárny. Na toto téma jsme hovořili s odborníky ze zaběhnuté firmy Krel Central a.s., která se instalacím fotovoltaických elektráren dlouhodobě věnuje. Co se nyní na trhu s fotovoltaikou pro rodinné domy děje? Jaký je výhled pro rok 2022?

Díky masivnímu zdražení energií a novým dotačním příležitostem pro rodinné domy z programu Nová zelená úsporám, kde jsou nově pro rok 2022 navýšeny dotační částky došlo na stav, kdy fotovoltaiku klienti vyhledávají ne z ekologických, ale téměř výhradně z ekonomických důvodů.

Stav vnímání fotovoltaiky jako levného a ekonomického zdroje energie je tak samozřejmě fantastickou zprávou pro životní prostředí, bohužel způsobil situaci, na kterou jsme s odbornou veřejností dlouhodobě dopředu upozorňovali a který může případným zájemcům o fotovoltaiku velmi nepříjemně zamotat hlavu.

Tímto stavem je přetlak na straně poptávky po instalacích, které firmy věnující se instalacím fotovoltaických systémů nemohou dlouhodobě pokrýt v krátkých dodacích lhůtách. Připočítejme k tomu nedostatek komponentů, baterií či střídačů, tedy komponentů nutných pro instalaci solární elektrárny, a rázem se dostáváme se do stavu, kdy fotovoltaika je sice nesmírně výhodná investice s návratností mnohdy pod 5 let (především v případě v kombinaci s tepelnými čerpadly), bohužel však klient musí naopak bojovat o vhodného dodavatele tak, aby mu byla elektrárna vůbec instalována, mnohdy bez ohledu na termín.

Tento stav přetlaku poptávky vede nevyhnutelně k situacím, kdy instalační firmy upřednostňují novostavby, nově zbudované domy či domy s velmi jednoduchou instalací a montáží. Bohužel, v mnoha případech se právě jedná o domy, které technologicky a energeticky dosahují vysokých kvalit i bez fotovoltaiky a jejich majitelé jsou ne vždy těmi, kteří by byli největší ekologickou zátěží pro prostředí.

Co tedy v roce 2022 doporučit? Jestliže máte novostavbu s technickou místností, obecně máte vyhráno a problémy se vás týkat nebudou. Majitelé starších domů se staršími rozvody elektřiny by měli důsledně věnovat pozornost technickým požadavkům a komplexnosti celé instalace/rekonstrukce. Důrazně doporučujeme, aby ještě před oslovením firmy měl investor jasno v umístění panelů, měl dostatek místa pro baterie, střídač a elektroinstalaci a především komplexně promyšlený způsob budoucího vytápění (v návaznosti na budoucí spotřebu elektřiny v případě např. budoucí instalace tepelného čerpadla). Tato příprava se každému investorovi bohatě vrátí v průběhu realizace, ze které díky nejasnosti požadavků klienta, nereálným očekáváním a komplikovanosti realizace mnohdy zbytečně sejde.  

Krel central a.s.,

Vaše nejlevnější energie pod sluncem  

Související

Text nevyjadřuje názor redakce