Situace v Čechách

Ještě před nakoupením prvního slitku je nutné vzít v potaz, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Daný stav s sebou přináší dvě specifika.

Prvním z nich je o něco menší výběr, než jaký mají například Němci či Rakušané. To by nebyl zas až takový problém jako druhé specifikum.

Pokud žádná česká společnost nevyrábí vlastní zlato, je logicky potřeba ho k nám vozit ze zahraničí. V průběhu této práce se vystřídá celá řada subjektů, z nichž si každý vezme svůj podíl. A výsledek?

Cena zlata se mezi jednotlivými prodejci liší o více než 10 %! Pokud se spoléháte na ty dražší, rozlučte se s 10 % hodnoty úplně celého zlatého portfolia.

Porovnávejte nabídky

Tento fakt okomentovali dokonce i samotní majitelé jedné z největších českých firem z odvětví zlata – Zlate-mince.cz. Ti věří, že úplně stejný slitek by měl ve všech českých obchodech stát stejně. Velký rozptyl cen přece jen kazí tuzemský trh.

Právě na jejich webových stránkách pořídíte ověřené zlaté slitky za nejnižší ceny na trhu. Největší zastoupení mají hlavně švýcarské produkty ze známé rafinérie Argor-Heraeus. Ty nakoupíte ve všemožných velikostech, takže si užijí jak skromnější, tak i bohatší investoři.

Zabezpečte své portfolio

Buďme k sobě upřímní. Zlato by pravděpodobně nemělo tvořit většinu vašeho dlouhodobého portfolia. Ideální je, když bude zastoupeno přibližně z 20 %. Větší podíl by měly mít klasické ETF i jednotlivé akcie. Z krátkodobého hlediska je zase dobrá kombinace akcií, P2P a kryptoměn.

Díky zmíněné kombinaci si zajistíte to nejlepší z obou světů. ETF a akcie mají totiž z dlouhodobého hlediska vyšší zhodnocení, ale také podstatně vyšší volatilitu. Stejně tak jsou náchylnější na nejrůznější ekonomické krize. V klidu se tak může stát, že si naplánujete výběr za dvacet let, ale přesně v daný čas nastane recese a vaše portfolio půjde klidně o 40 % dolů.

A přesně proto počítejte i se zlatem. Drahý kov sice nemá tak vysoký potenciál na zhodnocení, ale zato má mnohem nižší volatilitu a extrémní odolnost proti všem nástrahám ekonomiky. Přijde-li krach, válka, pandemie, splasknutí realitní bubliny nebo jiný problém, tento drahý kov začne velmi rychle narůstat na ceně.

Nevěříte? Pak si otevřete dostupné internetové grafy a vyhledejte si náročná období v tomto i minulém tisíciletí.

Poměrně zajímavý výnos

A jak si vlastně žlutý kov vede z hlediska celkového zhodnocení úspor? Jako odpověď nám opět poslouží grafy.

Za posledních dvanáct měsíců narostla jeho cena o 17 %. Dost na to, abyste díky němu překonali šílenou inflaci.

V posledních pěti letech vzrostlo o 54 %.

Kdybyste jej nakoupili v roce 2005, dočkali byste se zhodnocení o neuvěřitelných 394 %. Na to, že se jedná o jednu z nejkonzervativnějších investic, to není vůbec zlé!

Vyhněte se náhodě

Zapomeňte na časování trhu, jako to dělají profesionální investoři u akcií. Prostě a jednoduše přikupujte zlaté slitky po malých kusech, a to klidně několikrát do roka. V následujících deseti, patnácti i více letech se dočkáte opravdu krásného zvýšení hodnoty vašich úspor.

 

Související

Text nevyjadřuje názor redakce