Tip č. 1: Půjčka ano či ne?

Půjčka nemusí být nutně “zlý pán”. Uděláte-li vše správně, může jít o “užitečného pomocníka neboli “hodného sluhu”, jak se v lidovém přísloví říká. Spousta lidí však dělá zásadní chybu v tom, že zapomíná hned na první krok bezpečného půjčování.

Jedná se o upřímnou odpověď na otázku: “Skutečně půjčku potřebuji? Respektive potřebuji věc, na kterou si chci půjčit?” Většina se totiž právem bojí odpovědi, která by ve spoustě případů zněla jasně “ne”. Než začnete s výběrem půjčky, neignorujte tuto otázku, která vás může zachránit před velkými problémy.

Všeobecně jsou za nevhodné půjčky považovány půjčky na dárky nebo na dovolené, které si ze svého běžného příjmu nemůžete dovolit. Doporučené půjčky nejsou ani na věci, které nejsou nezbytné potřebné jako značkové oblečení, chytré mobilní telefony, ohromné TV apod.

Tip č. 2: Srovnáním k nejlepší půjčce

Druhou nejčastější chybou je zbytečně unáhlené rozhodnutí. Někde na internetu zahlédnete nabídku na super levnou půjčku a vy ji bez rozmyslu vezmete. Nejenže si neprostudujete podmínky půjčky, ale ani se neobtěžujete s ověřením poskytovatele. Za unáhlenost se však platí a ne málo. Dejte si na čas.

Pokud jste si jistí, že je půjčka správné rozhodnutí, vyberte si správnou půjčku od správného poskytovatele. S porovnáním půjček na trhu vám pomohou online srovnávače půjček. Klidně jich vyzkoušejte více. Pokud se shodnou na stejných nabídkách, tím lépe. Ani to však neznamená, že vezmete jimi nabízenou vítěznou půjčku.

V klidu proveďte podrobnější porovnání vybraných pár půjček. V potaz berte i jiné parametry než jen úrok. Zaměřte se na RPSN, které zohledňuje veškeré náklady spojené s vybranou půjčkou a sledujte i další nabízené výhody či sankce za pozdní splátky apod.

Tip č. 3: Důvěřuj, ale prověřuj

Následuje ověření poskytovatele, které je jednoduché díky novele zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Toto pravidlo se týká pouze nebankovních půjček. U bank je bezpečnost zaručena. U nebankovních společností si prověřte, zda splňují zákonné podmínky. Název poskytovatele se musí nacházet na seznamu licencovaných společností spravovaného Českou národní bankou. Není-li tomu tak, jedná se o nelegálního poskytovatele půjček a od něj ruce pryč. Pokud je vše v pořádku, můžete přejít k předposlednímu kroku.

Tip č. 4: Přečtěte si smlouvu

Podpis se nachází za celým textem až na poslední stránce jednoduše proto, že představuje důkaz, že si zákazník smlouvu přečetl od začátku do konce. Pokud tak neučiníte, a přesto smlouvu podepíšete, nemůžete nikomu vyčítat svou vlastní neznalost podmínek. Pokud vám přijde smlouva příliš dlouhá a navrch nesrozumitelná, pak ji nepodepisujte.

Poskytovatel, který na podpis smlouvy neúměrné tlačí, nepůsobí důvěryhodně. Seriózní poskytovatelé půjček stojí na straně zákazníků a několikastránkové smluvní podmínky mění do podoby jednoduchého a stručného dokumentu, jehož přečtení a pochopení zabere doslova pár minut.

Tip č. 5: Potíže se splácením řešte včas

Podpisem smlouvy a převzetím půjčky to nekončí, ale teprve zajímá. Vždy se ujistěte, že máte peníze na uhrazení splátky. Pokud se dostanete do větších finančních problémů a zjistíte, že na splátku nezbývá, jednejte.

Poskytovatele půjček zkontaktujte a o svých potížích jej uvědomte. Společně jistě najdete řešení vyhovující oběma stranám. Nejčastěji poskytovatel navrhne snížení nebo odložení splátky. Včasným jednáním se vyhnete splácení vysokých sankcí a případných problémů v podobě exekuce.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce