Odborníci na finance a finanční krize tvrdí, že bychom měli mít v záloze odloženy minimálně peníze ve výši našich třech měsíčních nákladů. To se hodí v krizi, když přijdete náhle o zaměstnání a pár měsíců trvá, než nastoupíte do jiného. Nebo jde o pomoc ve chvíli, kdy dlouhodobě onemocníte. Jenomže jiní říkají, že je to málo a z většího průšvihu nás tento obnos nevytrhne. Nebojí se tvrdit, že bychom si měli v záloze držet až jeden roční příjem. To už rozhodně není žádná malá částka a pokud jste nic nezdědili, dobře neprodali, či neměli mimořádný příjem ve formě odměn či třeba dividend, nemusí být pro vás snadné tento stav dosáhnout. Rozhodně byste se měli naučit spořit. I jen z naprostého mála. Malá změna v životním stylu, kterým spoření je, vás dokáže naladit na spořicí režim. A věřte, že vždy je kde ušetřit.

Se šetřením je to stejné jako s cvičením. Je třeba začít a hlavně setrvat

Možností je několik. Můžete si říct, že si z každé výplaty odložíte určité procento peněz, nebo určitou fixní částku. Jinou možností je dát si vždy stranou vše, co v daný měsíc neutratíte. Vhodným řešením je též uplést si na sebe bič, pokud jde o utrácení: z jakékoliv utracené částky odvedete konkrétní procento do svých úspor. Třeba 20 %.

Šetřit se dá i snižováním nákladů. Tady jsou tipy, které fungují

Ukládejte si peníze na spořicí účet

Nezbohatnete, ale je to velice motivační a kromě železné rezervy máte jistotu, že ani nezchudnete. Vaše peníze totiž na spořicím účtu neztrácí na hodnotě. Spořicí účet ING je navíc zcela bez poplatků a k jeho založení nepotřebujete ani běžný účet u ING. Ten banka vůbec nenabízí.

Investujte – třeba do podílových fondů

Podílové fondy má i ING, a když již máte u této banky spořicí účet, je investování velice snadné. Vybrat si můžete lépe zhodnocené rizikovější portfolio, nebo jistotu v podobě portfolia nízkorizikového.

Neutrácejte za jídlo v restauracích

Byť tím asi nebudou restaurace  potěšeny, pravdou je, že se doma dokážeme najíst nejen zdravěji, ale i levněji. V restauraci utratíme mnohdy nejen za jídlo, ale i za pití, často ve stejné výši, kolik nás stálo jídlo. Nemluvě o tom, když se rozšoupneme a dáme si ještě kávu a dezert. Takže zatímco by nás doma vyšlo jídlo na 50 Kč, v klasické restauraci můžeme nechat i desetinásobek.

Nedělejte z utrácení zážitek

Lifestylové magazíny se ještě přednedávnem předháněly v doporučování skvělé antistresové aktivity pro ženy – nakupování. Tato činnost, kdy nákupy odbouráváme stres, dostala i svůj název: „zašopovat si“. Tak takto rozhodně neutrácejte. Neučte ani své děti, že nedělní loutkové divadlo či kino je spojeno s další útratou: zastavením se v cukrárně či ve fastfoodu. Nebo s nákupem v hračkářství. Prostě se „přeprogramujte“ a za zážitek považujte to, že se vám podaří trávit dny bez utrácení.

Kašlete na módu a vytvořte si svůj styl

Za oblečení utratíme velké množství peněz a mnohdy zcela zbytečně. A už dávno to není jen problém žen. Vytvořte si svůj styl a nenakupujte jen proto, že se vám něco líbí. Nenechte se módou rozptylovat. Stejně tak, jako to nedělal Steve Jobs. Prostě najděte, co vám sluší, v čem se dobře cítíte, a to noste pořád dokola. Je to trend, který je současně ekologický. Méně perete, a když, tak vše najednou. Navíc nemusíte neustále dokupovat nové a nové skříně na obrovské haldy oblečení, které i tak nenosíte.

Naučte se trávit volný čas bez peněz

Také se bez peněženky nehnete ani ve chvíli, když jdete před dům vyvenčit psa? Zkuste ji nechat doma. Vymyslete pro celou rodinu na víkend program, který nic nestojí. Nemusíte jít na procházku do ZOO dvakrát v měsíci. Zajděte si třeba do parku. Udělejte si piknik z vlastních zdrojů. Upečte levnou, ale chutnou bublaninu a do lahve přibalte čaj. Vše něco stojí, ale eliminujte ty největší výdaje typu restaurace, vstupenky apod. Nikdo neříká, že si nemáme občas dopřát vidět i ZOO. Ale dvakrát v měsíci to být skutečně nemusí.

Nikdy nenakupujte hladoví

Znáte to. Největší nákup v potravinách uděláte, když jdete nakupovat hladoví. Přitom mnohé potraviny pak končí v odpadu. Na nákup potravin se vydejte vždy najezení. Pokud nechcete utrácet zbytečně, nakupujte dokola ty samé věci a vyhýbejte se různým speciálním nabídkám. Samozřejmě nákupy ve slevě jsou fajn, ale nemělo by to znamenat, že koupíte i to, co nepotřebujete.

Nekupujte zbytečnosti

Vyhněte se emotivním nákupům. Nejen pokud jde o oblečení či jídlo. Často si takto koupíme vybavení do domácnosti, knihu, dokonce dovolenou. Vše, co kupujete, si nejdříve nechte pořádně projít hlavou. Zjistíte, že se k 95 % těchto věcí už vůbec nevrátíte, a tudíž je nepotřebujete.

Zkroťte energie

Energie jsou velkou nákladovou položkou v našich rodinných rozpočtech. Je to drak, kterého je třeba zkrotit. Třeba i vhodnou investicí, kdy starou pračku s neekonomickým provozem vyměníte za novou typu A+++. Investujte do těsnících oken a do zateplení. Vyměňte staré žárovky za LEDky. A taktéž šetřete. Skutečně potřebujete mít celý večer obývák rozsvícen pětiramenným lustrem a ještě třemi dalšími nástěnnými svítidly? Potřebujete se denně koupat v plné vaně? A nestačí si ohřát v rychlovarné konvici na kafe 2 dl vody místo 2 litrů?

Prodejte, co nepotřebujete

Šetřit se dá i tím, že utrácíte jen tolik, kolik vyděláte prodejem starého. Dá se to aplikovat třeba na nákup nových dětských hraček. Děti jich dnes mají více, než potřebují. Donekonečna je odkládat není vůbec možné. Nechte si na památku jednu-dvě po miminku, ale zbytek nabídněte v bazaru pro maminky. Konzultujte to ale s dítětem a dejte mu čas, aby nutnost tohoto kroku pochopilo. Z bytu se vám nestane skládka a získáte peníze na nové hračky. Prodávejte i svoje věci. Oblečení, které nenosíte. Nářadí, které nepoužíváte. Klidně i nevhodné dárky. Vždyť na rovinu, kdo z nás je nedostává?

Vsaďte na eko dopravu – ekonomickou i ekologickou

Skutečně musíte jezdit do práce čtyři zastávky tramvají a kvůli tomu si kupovat lítačku? Pěšky či na kole je to ekologičtější, zdravější i ekonomičtější. Navíc peníze šetříte hned několikrát: nepotřebujte jízdenku, nemusíte si platit posilovnu a ani kupovat diety.

I malá změna se počítá

Rozhodně si nemusíte odškrtávat, co vše jste již z tohoto seznamu splnili. Důležitější je se změnami začít, zvolit si alespoň některé a u těch vydržet. I malá změna je lepší než žádná, a i nepatrný obnos, který si z každé výplaty odložíte, se počítá.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce