Zadlužit se – to se může stát každému. Jak však z dluhů ven? Nejdůležitější je přiznat si problém a začít dluhy chytře řešit. Dluhy nezmizí a čím dříve začneme problém řešit, tím rychleji se z prekérní situace dostaneme. Snadné to není, ale jde to. Tady je pár rad, jak úspěšně bojovat s dluhy.

Pokud jste si již své dluhy přiznali a přestali strkat hlavu do písku, jste na nejlepší cestě se z problémů dostat. V první řadě si své dluhy sepište a s nimi i závazky, které vám z jejich nesplácení mohou přibývat. Pak se zamyslete, kde na dluhy sehnat peníze Může to být těžké, ale řešení určitě najdete. Prodejte zbytné věci. Často budete překvapeni, co vše lze zpeněžit, a ani nám to doma nebude chybět. Hodí se brigáda vedle zaměstnání. Zkusit můžete i požádat o zvýšení platu, nebo změnit stávající práci za lépe placenou. Ale pozor! Možná je vaše stávající místo přece jen větší jistota a ztratit práci zcela, když jsme zadlužení, není rozhodně to, co bychom chtěli.

Zbavovat se dluhů lze začít různými způsoby

Rozhodně jen stěží najdeme způsob, jak se zbavit všech najednou. Začněte splácet přednostně ty dluhy, za jejichž nesplácení vám plynou největší sankce. Tedy nejdražší půjčky. U ostatních dluhů rozhodně nepřestaňte splácet, ale splácejte minimální možnou částku.

Pokud výrazně dražší půjčky nemáte, splácejte nejdříve nejmenší půjčku. U ostatních opět alespoň minimální částku. Jakmile splatíte nejmenší z půjček, splácejte v pořadí další nejmenší. Takto postupně zvládnete splatit veškeré své dluhy. Více na téma, jak se zbavit dluhu, najdete na webových stránkách Financer.com.

Vytvořte si osobní rozpočet

Důležité je nedostat se do situace, kdy si budete bez uvážení opět půjčovat. Navíc je nutné mít přesný přehled o výdajích a počítat i s nenadálými událostmi, které vyžadují mimořádné investice. Vhodné je využít třeba některou z vhodných aplikací pro správu osobních financí.

S dluhy vám může pomoci i dobrý finanční poradce

Mnohdy potřebujeme někoho zvenčí, kdo nám vysvětlí, co je zbytné a co už ne. I když služby finančního poradce něco stojí, věřte, že kvalitní rada je v tomto případě nad zlato.

Co když ale stále nevíme, kde penze na dluhy sehnat?

To, že nové půjčky nejsou řešení, jsme si již řekli. Máte však i jiné finanční možnosti, které umí zcela změnit vaši finanční situaci. Uvažujte o konsolidaci půjček. Z několika úvěru lze udělat jediný, navíc s výhodnějšími podmínkami, které už nebudou nad vaše možnosti. Máte drahý úvěr? Refinancujte jej! Jiná banka vám třeba nabídne mnohem výhodnější podmínky úvěru a vy ušetříte na splátkách.

Když nezvládáte splácet své úvěry, postavte se k problému seriózně a požádejte o odklad splátek. Zejména, pokud jste dosud spláceli bez prodlení, může vám věřitel vyhovět. Řešením je též osobní bankrot, díky kterému sice budete žít s minimem prostředků, ale přesto chráněni před exekutory. Pokud splatíte zákonem stanovený limit, můžete požádat o prominutí zbytku dluhu.

Vymáhá po vás někdo dluh neoprávněně?

Braňte se a podejte námitku. Často může být dluh již promlčen. Pokud po vás v zákonné lhůtě tato společnost dluh nevymáhala, může být již promlčen. Taktéž nesprávné formulace ve smlouvě vám mohou dát páku, jak se neoprávněným dluhům bránit. S poradcem na dluhy či s právníkem na své možnosti přijdete snadněji.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce