Balení se mění. Rozhodně dnes nestačí to, že je krabice vyrobena z recyklovaného papíru. Ekologičnost balení se nově posuzuje pod přísnějším drobnohledem a dbá se na celou řadu dalších detailů. Důraz se klade na krabice přizpůsobitelné zasílanému zboží. Hitem jsou return krabice, samouzavírací i bleskové krabice. Papírové tašky nahrazují plastové a vrátily se rovněž papírové lepicí pásky.

Zákazník je stále náročnější i co se týče balení zásilky

Ten B2B, který nakupuje obaly pro zasílání, ale i ten koncový, jemuž je v těchto obalech zboží zasíláno. Zákazníci dnes chtějí balit ekologicky. A je to dobře. Vždyť je až tragikomické, jak některé firmy pořád zanedbávají chytré, ekonomické a ekologické balení při zasílání. Nemluvě o výrobcích, kteří problém vyrobí již na začátku a své zboží zabalí do nadměrně velkých krabic, jen aby měl zákazník pocit, že dostává více než ve skutečnosti. Tomuto nešvaru se nevyhýbají ani velcí hráči na trhu, třeba výrobce hraček Lego. Krabice na balení kostek by vystačila na jejich šestinásobek. Nemluvě o tom, že je nepoužitelná i pro odložení dílků stavebnice. Po otevření již totiž nejde zavřít. U zasílání tyto nešvary eliminují moderní kartonové krabice, které se umí zasílanému tovaru přizpůsobit velikostí, tvarem, nosností, a dovedou nabídnout chytré funkce v zásilkovém procesu.

Obal musí být na míru

Kartonová krabice by neměla v zákazníkovi vyvolávat údiv, co mu to z e-shopu posílají, když si objednal drobnost a do zaslané krabice byste bez problémů složili i sloní mládě. Obsah vycpaný neekologickou výplní a uvnitř jedna mini paměťová karta. To není výmysl, ale ne zas tak starý fakt, který se běžně vyskytoval i u velkých a etablovaných e-shopů. Ty přitom rozhodně nemusí zboží posílat v přepravce od banánů.

Neekologičnost je v těchto případech mnohem větší, než si na první pohled uvědomíme. Nejde jen o velké množství spotřebovaného materiálu na krabici či její výplň. Uhlíkovou stopu zanechává nevhodně zabalená zásilka i co se týče spotřeby paliva. Velká krabice znamená více zabraného místa v automobilu i více spotřebovaného benzínu.

Velké maličkosti

Dbát je nutné i na takové drobnosti, jako je výběr lepicí páskyPoužívání PVC pásek znesnadňuje recyklaci krabic. Zákazník by měl krabici před odevzdáním do tříděného odpadu nejdříve zbavit těchto PVC pásek. Ale ruku na srdce, kdo z nás to dělá? Řešením jsou papírové lepicí pásky. Ty byly ještě donedávna považovány za archaické a dnes se naopak vracejí jako ekologičtí pomocníci pro balení.

Moderní kartonové krabice jsou specializované

Obaly KREDO nabízí speciální krabice na knihy, tubusy na stočená plátna a papíry i krabice na víno. Nejvíce vychytávek je však přímo mezi poštovními krabicemi. Rychlouzavíratelná poštovní krabice umí bezpečné samozalepení, které šetří čas. Chytré je i otevírání krabice pomocí odtržitelného pásku.

E-shopy si oblíbily poštovní krabici Return® Box pro ty, kteří počítají s vratkami, jež jsou třeba u oblečení nakoupeného online závratné. Krabici lze snadno opakovaně zalepit a vrátit v ní zboží zpátky prodejci.

Oblíbené jsou též rychlouzavírací neboli bleskové krabice. Pro zasílání křehkého zboží či elektroniky se používají protinárazové přepravní krabice. Tyto krabice mají malé kompaktní rozměry, díky čemuž neposíláte zbytečně pouze vzduch.

Doba změnila i tašku

Igelitové tašky vytlačili zastánci trvale udržitelného života a ekologie, ale i legislativa. Ty igelitové nahradily papírové. Překvapí vás svojí nosností. Dají se též hezky potisknout brandingem. Vždy se dají recyklovat a často jsou již recyklované. Moderní papírové tašky s výztuhou nezklamou ani při větších nákupech.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce