Šetření, škrty, ale hlavně efektivita a konkurenceschopnost. Klíčová témata, která zaměstnávají majitele i klíčové manažery firem všech velikostí a oborů.

Možným řešením, které zároveň podpoří zdravý růst firmy, je zbavit zaměstnance rutinní práce. Aby se mohli věnovat činnostem, které mají větší přidanou hodnotu. A neplýtvali časem na rutinní administrativu, přepisování údajů či podobné manuální úkoly, které se opakují a vytváří jen prostor pro chyby.

Právě s tím pomůže softwarová robotizace firemních procesů (RPA).

RPA jako krok na cestě k digitální transformaci

Softwarová robotizace firemních procesů (ve zkratce RPA) je způsob, jak automatizovat firemní procesy, které se pravidelně opakují a zároveň fungují na základě předem stanovených pravidel. Díky tomu jej může vykovávat software (robot) a rozváže tak ruce zaměstnancům, kteří získají čas na koncepční práci s větším přínosem pro firmu.

S RPA vaše firma získá digitální pracovní sílu. Spolehlivou, bezchybnou a s neomezenou pracovní dobou. V praktické rovině jde v podstatě o funkcionalitu systému, která nahrazuje lidskou práci.

7 výhod, které RPA přináší

  • Zvýšíte efektivitu – v porovnání se zaměstnanci pracuje systém rychleji, bez chyb a kdykoliv.
  • Šetříte náklady – RPA šetří hodiny drahé lidské práce. Uvolněné zdroje můžete vrhnout do rozvoje firmy.
  • Zvýšíte produktivitu – získáte nejvýkonnějšího zaměstnance firmy, který řeší úkoly bezchybně 24/7/365.
  • Eliminujete chybovost – s RPA eliminujete chyby dané lidským faktor.
  • Zlepšíte organizaci práce – lépe se popasujete s náporem práce či sezonními výkyvy.
  • Získáte více spokojených zákazníků – efektivní a rychlá komunikace, bleskové zpracování požadavků, bezchybnost. To vše ocení nejen vaši zákazníci.
  • Potěšíte zaměstnance – RPA přinese v neposlední řadě také spokojenější zaměstnance, kteří se místo rutinní práce věnují tomu, co je baví.

Příklady využití RPA v praxi

Obecně platí, že RPA využijete na procesy, které se opakují, jsou založené na pravidlech, jsou náchylné na chyby a zároveň u nich záleží na rychlosti nebo četnosti odbavení.

V praktické rovině to znamená, že s RPA můžete automatizovat například proces příjmu a zpracování objednávek, výdej ze skladu až po samotnou expedici zboží, objednávkový proces, upomínky či fakturaci.

Jako konkrétní příklad pak může posloužit příběh firmy Prorok Sport, která provozuje e-shop sportovna.cz. I díky softwarové robotizaci firemních procesů se podařilo zvednout měsíční obrat e-shopu o 61 %.

Softwarová robotizace firemních procesů je přirozenou součástí ERP systému

Další dobrá zpráva je, že nepotřebujete žádný specializovaný software, abyste mohli těžit z výhod RPA.

RPA totiž bývá přirozenou součástí komplexního ERP systému. Konkrétním příkladem je ERP systém Vario, který nabízí všechny potřebné funkce a moduly na řízení celé firmy.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce