Mince i slitky si najdou své místo ve vašem investičním portfoliu. Obě formy mají svá plus a minus.

Vyplatí se víc investiční mince nebo slitky?

Začněme s investičními zlatými slitky, které připomínají cihličku a prodávají se zatavené či uzavřené v obalu spolu s certifikátem. Ceny se odvíjí od jejich hmotnosti a ceny kovu na burze. Přestože se nevyrábí v žádné mincovně v Česku a případní investoři jsou odkázáni na zahraniční produkci, v tuzemsku existuje řada ověřených prodejců zlatých svitků.

Mince jsou zdobená zajímavými motivy a jejich cenu určuje cena zlata. Nepřiplácíte v tomto případě za sběratelskou hodnotu. Malou výhodou mincí může být skutečnost, že je na nich vyražena nominální hodnota. Příslušná centrální banka musí minci v případě nutnosti odkoupit, ovšem nominální cena je nižší než ta tržní. Investiční zlatá mince může mít zároveň i numismatickou hodnotu, oproti slitku naopak nedisponuje certifikátem.

Až budete zvažovat, kterou z forem zlata si koupíte, rozhodujícím faktorem bude objem peněz, kterými disponujete.

Nejoblíbenější mince a slitky

K nejoblíbenějším investičním mincím patří americký American Eagle, kanadský Maple Leaf, britská Britannia či rakouská Wiener Philharmoniker. Tyto mince můžete poměrně snadno a za podobné ceny kupovat i prodávat po celém světě.

V případě zlatých slitků jsou nejznámější především švýcarské rafinérie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi nebo rakouská Münze Österreich, jejíž slitky obsahují na zadní straně zobrazeného Lipicánského koně. Je zhotoven holografickou technikou Kinebar.

Investiční nebo pamětní mince?

Chcete-li uchovat bohatství a zároveň vám nic neříkají sběratelské burzy či katalogy, zvolte investiční slitky a mince. Pokud více dáte na estetický dojem a máte rádi historii, volte pamětní minci. V ideálním případě zařaďte do investičního portfolia obojí.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce