Kdo nevyužívá umělou inteligenci (AI), jako by nebyl. AI je mimořádně ceněna v celé řadě odvětví pro schopnost analýzy dat, zrychlování výroby nebo interních procesů. A brzy její služby začnou využívat i majitelé fotovoltaických elektráren (FVE) v Česku. Společnost Schlieger vyvíjí software na principu AI, který v roce 2024 urychlí návratnost investic do solárních elektráren až o 30 %.

Software bude podle zástupců společnosti Schlieger zohledňovat energetické preference a potřeby zákazníka, učit se jeho spotřební návyky a adekvátně na ně reagovat. „V praxi se tato funkce projeví tak, že AI bude nabíjet a prodávat elektřinu na trhu, tak aby pokryla potřeby zákazníka tím nejvýhodnějším způsobem,“ komentuje Petr Němeček, CPO & CTO společnosti Schlieger, která je v počtu instalací FVE tuzemskou jedničkou.

Komerční článek

AI umožní panelům vydělávat ve dne v noci

Zásadní výhodou softwaru bude jeho napojení na předpověď počasí. V případě slunečné předpovědi AI naplánuje vhodné uvolnění uložené energie v baterii do sítě a prodá ji za výhodných podmínek na spotovém trhu.

„Umělá inteligence ovšem bude brát v úvahu energetické požadavky domácnosti a neprodá veškerou energii dostupnou v bateriovém úložišti. Zachová tedy dostatečnou rezervu pro pokrytí nároků domácnosti v brzkých ranních hodinách, než obnovitelné zdroje energie začnou opět generovat elektřinu. Předpokládáme, že tento software urychlí návratnost investice do fotovoltaických elektráren až o 30 %,“ prozrazuje Němeček.

Novinka bude pro majitele FVE k dispozici v příštím roce. „Samozřejmě parametry fungování softwaru ještě budeme ladit na základě legislativního rámce, který určí zákonodárci ve spojitosti s komunitní energetikou a jejím fungováním v ČR. Ale s nasazením softwaru do provozu během roku 2024 napevno počítáme,“ uzavírá Němeček.

Komerční článek

Schlieger v čele pelotonu

Po třináctiletém působení na českém trhu se společnost Schlieger může pyšnit téměř třinácti tisíci instalací. S rapidním nárůstem zájmu o fotovoltaiku predikuje více než 200procentní nárůst obratu z 980 milionů v roce 2022 na dvě miliardy v roce 2023. Jen v rámci Schlieger instalací byly navíc od roku 2010 sníženy emise o více než 11 tisíc tun oxidu uhličitého*. Obnovitelné zdroje zajišťují v tuto chvíli téměř 30 % celosvětové výroby elektřiny. Z té solární by teoreticky bylo možné uspokojit spotřebu všech obyvatel Země.

*Přepočet podle zdroje: European Environment Agency, 2021, Greenhouse gas emission intensity of electricity generation.

Komerční článek

Související

Text nevyjadřuje názor redakce