Regulace digitálních služeb DMA má regulovat velké poskytovatele internetových služeb a umožnit prosazení na trhu i pro menší a střední firmy. Jaký bude mít tato regulace dopad na tuzemské uživatele internetových služeb, popisuje v rozhovoru Jaroslav Souček, manažer distribuce ve společnosti Seznam.cz.
Evropské regulace nejsou vždy přijímány veskrze pozitivně. Opravdu je však přejímají i v zemích mimo Unii?
Je to tak. Vzpomenout můžeme například všeobecně známé GDPR. To je původně evropská legislativa, která se stala globální. Základní teze byly převzaty do australské, britské či indické legislativy. Podobné to bude i s DMA. Hlavní teze přebírá britský, australský či indický regulátor. A částečnou implementaci řeší i v USA.
To znamená, že ty problémy, kterými se regulace digitálních služeb zaobírá, trápí uživatele po celém světě?
Situace na trhu je samozřejmě podobná po celém světě. Tato legislativa má za úkol narovnat digitální prostředí, udělat ho férovějším. Umožnit menším a středně velkým hráčům, aby mohli férově bojovat o své uživatele a služby proti monopolním poskytovatelům těchto služeb. Evropská komise definuje takzvané strážce služeb. Ti mají vazby na nejdůležitější služby, které na internetu konzumujeme.
Znamená to tedy, že regulace umožní přístup zákazníků i ke službám firem mimo ty největší globální hráče?
Nová legislativa upravuje hodně věcí, které zákazníkovi usnadní využívání digitálních služeb, a především mu dají na výběr. Jako příklad můžeme použít mobilní platformu Android. Zde si při aktivaci nového přístroje vybíráme na takzvané výběrové obrazovce, jaké chceme používat poskytovatele vyhledávání. Výběr poskytovatele se nebude vztahovat jen na vyhledávání, ale i na další takzvané klíčové služby. Mezi ně patří prohlížeč, messengery, mapy nebo hlasový asistent. Pro uživatele to může znamenat víc odklikávání na výběrové obrazovce, pro nás to pak znamená férovější přístup do těchto operačních systémů.
Jsou již všechny parametry regulace nastavené?
Evropská legislativa vznikla, byla odsouhlasena a vstoupila v platnost již 1. listopadu loňského roku. Ale chybí takzvaná prováděcí část, která by říkala, jak budou konkrétní věci exekuovány a za jakých podmínek. Jsme v kontaktu s Evropskou komisí, abychom v tomto ohledu vyjádřili svůj názor.
Co konkrétního regulace pro uživatele Seznam.cz přinese?
Všichni, kteří mají rádi Seznam, ho budou moci používat bez překážek. Což znamená, že velké platformy přestanou přednastavovat své vlastní služby, přestanou je měnit při aktualizacích nebo používat praktiky, kdy tvrdí, že je něco doporučené, nebo naopak, že vám něco poškodí počítač.
Text nevyjadřuje názor redakce