Hackerských útoků na firmy každoročně přibývá. A jak vyplývá ze studie HPE Aruba Networking z roku 2023, 91 % IT leaderů se domnívá, že hlavní příčinou těchto bezpečnostních incidentů jsou moderní technologie. Opak však může být pravdou. Být v bezpečí před útoky z kyberprostoru totiž společnostem úspěšně pomáhá právě inovativní technologie řízení firemní sítě SD-WAN. Díky ní mohou podniky snadno sjednotit svou IT infrastrukturu a zjednodušit a zrychlit její správu, čímž významně posílí i svou kyberbezpečnost.

Podniková IT infrastruktura budoucnosti

V současné digitální době je efektivní datová komunikace základním předpokladem dobře fungujících firemních procesů. „Vždy je klíčové, aby firemní síť byla rychlá, stabilní a bezpečná. Ať už jde o výměnu dat mezi jednotlivci, odděleními, celými pobočkami či jakýmikoliv jinými subjekty uvnitř podniku,“ říká Petr Vyšata, Business Development Manager ve společnosti Vodafone Business.

SD-WAN (anglická zkratka pro Software-Defined Wide Area Network) přesně toto firmám umožňuje. Řešení od Vodafone Business navíc dává společnostem možnost řídit síť svépomocí z jedné platformy pomocí Orchestrátoru, a to včetně přístupu do internetových a cloudových aplikací. Využívá k tomu všechny dostupné kanály (4G sítě, pevné připojení, DSL a další), které lze dynamicky volit na základě aktuálních potřeb spojení. Zastavit, omezit, nebo naopak posílit lze libovolná spojení, aplikace či protokoly, včetně platebních systémů, komunikační nástrojů, cloudových aplikací a tak dále.

Efektivní správa firemní sítě jako základní pilíř kyberbezpečnosti

Svou IT infrastrukturu transformovala s pomocí SD-WAN od Vodafone Business také plzeňská firma HP-Pelzer, která je součástí mezinárodní skupiny Adler Pelzer Group a patří mezi nejvýznamnější světové dodavatele tepelných a akustických izolantů pro automobilový průmysl. A třebaže vlastní výroba kobercových van do automobilů či podběhů pro pneumatiky komplexnější práci s daty nevyžaduje, prakticky ve všech ostatních procesech je tomu přesně naopak.

Původně firma využívala technologii MPLS (anglická zkratka pro Multiprotocol Label Switching), ta se však s postupem času ukázala jako nedostačující. „Hledali jsme cestu, jak ušetřit, jak být efektivnější a transparentnější z pohledu správy datové konektivity a jak řídit síť na vyšší úrovni,“ vysvětluje Marek Halámek, ředitel IT společnosti HP-Pelzer pro středovýchodní Evropu.

IT infrastruktura a datová konektivita jsou pro HP-Pelzer klíčové, prakticky veškerá komunikace od zadání pro výrobní oddělení po fakturaci objednávek stojí na elektronické výměně dat. Řešení SD-WAN slouží ve firmě k propojení jednotlivých lokalit (poboček, skladů atd.), přičemž toto propojení je spravováno skrze SD-WAN Orchestrátor.

Jednou z hlavních motivací, proč se společnost pro řešení SD-WAN rozhodla, byla podle Marka Halámka také zmíněná obava z nárůstu hackerských útoků: „Bohužel je dnes velmi běžné, že když je napadnuta jedna lokalita, rychle se tento incident rozšíří do celé sítě. Pro nás je proto velmi důležitá možnost lokalitu snadno odstavit a povolit jen konkrétní komunikace. Díky SD-WAN od Vodafonu mohou přesně toto dělat naši lidé doslova na pár kliknutí.“

Chcete svou firemní síť ochránit před kybernetickými hrozbami i vy? S Vodafone Business můžete mít podobné řešení přesně na míru potřebám vaší společnosti. S SD-WAN získáte nejen IT infrastrukturu, která je bezpečná, ale také rychlá, stabilní a uživatelsky přívětivá. Jedná se o moderní řešení, které pomůže vaší firmě posílit konkurenceschopnost a obhájit si své místo na dnešním dynamickém trhu.

Související

Text nevyjadřuje názor redakce