Co byste řekli na možnost přijet k dobíjecí stanici a bez jakéhokoli prokazování totožnosti nebo ověřování rovnou připojili kabel a dobíjeli. Přesně to umí nová dobíjecí technologie Plug&Charge od automobilky Kia. Elektromobil a dobíjecí stanice podporující technologii Plug&Charge si mezi sebou po připojení vymění digitální certifikáty, které identifikují vůz a zákaznický účet majitele. Ten se tak nemusí o nic starat. Dokonce ani o placení. Vše proběhne zcela automaticky, včetně vyúčtování odebrané elektřiny.

Technologii Plug&Charge podporuje nové elektrické SUV EV9, k níž se letos připojí i modernizovaná EV6. Na trhu je tedy zatím k dispozici pro jednotky modelů, ale směr je jasný a vyhlídky pro řidiče pozitivní.

Jednoduše i bez Plug&Charge

Ani současní majitelé elektromobilů Kia však nepřijdou zkrátka. I pro ně má automobilka jednoduché řešení v podobě univerzální dobíjecí karty a přidružené aplikace pod názvem Kia Charge. Zákazníci Kia ji přitom dostanu automaticky zdarma při pořízení elektromobilu.

Komerční článek

Základem služby Kia Charge je karta, jež umožňuje pod jednou identifikací dobíjet na více než 650 tisících dobíjecích stanic napříč celou Evropou. Služba zákazníkům nabízí dva tarify, Easy a Plus. S tarifem Easy se neplatí žádný měsíční paušál a je vhodný pro uživatele, kteří většinou dobíjejí doma a veřejné stanice navštěvují jen výjimečně. Tarif Plus je ideální pro ty, kteří primárně využívají veřejné dobíječky a za měsíční paušál 120 korun chtějí mít jistotu těch nejlepších cen od různých poskytovatelů. S balíčkem IONITY Power, který je možné zakoupit za 179 korun za měsíc k oběma tarifům, získá zákazník slevu 3,50 Kč na 1 dobitou kWh. Síť vysokorychlostních dobíjecích stanic IONITY v současnosti zahrnuje více než 3 300 dobíjecích bodů ve 24 zemích Evropy. Díky vysokému výkonu těchto stanic dobijete například nejnovější elektromobil Kia EV9 z 10 % na 80 % kapacity akumulátoru již za 24 minut.

Doprovodná stejnojmenná mobilní aplikace Kia Charge pak nabízí například plánování cest, vyhledávání dobíjecích stanic a navigování k nim. U některých provozovatelů lze dokonce přímo z aplikace ovládat zahájení a ukončení dobíjení. Aplikace nabízí i možnost vytvoření vlastního uživatelské profilu, v němž můžete například měnit doručovací adresu, požádat o vydání další karty, provést změnu tarifu, prohlédnout si historii dobíjení nebo vystavené faktury.

Komerční článek

Související

Text nevyjadřuje názor redakce